İçsel Değer ve Yanlış Fiyatlandırma

Özkaynak Değerlemesi ile yanlış menkul kıymetleri bulmak amaçlanmaktadır. Yatırımcılar, piyasada kendi içsel ticaretinden daha düşük menkul kıymetler bulduklarında anormal kazanç sağlayabilirler. Bununla birlikte, yanlış fiyatlandırma ve içsel değer kavramının en azından yanlış anlaşılmaması gerekir. Ortalama insanın yanlış fiyatlama olarak gördüğü şey, en iyi ihtimalle daha dar bir kavramdır ve neyin yanlış olduğuna dair bir tahmindir. Bu yazıda yanlış fiyatlandırma kavramını ayrıntılı olarak inceleyeceğiz.

İki ve Üç Katman

Ortalama bir kişi, iki katmanlı bir kavram olarak yanlış fiyatlandırmayı düşünür. Bu, belirli bir piyasa fiyatı olduğuna inandıkları, yani iki katmanın içsel değeri olduğuna inandıkları anlamına gelir. Güvenimin gerçek içsel değerinin, hassaslıkla hesaplanabileceğine ve yanlış anlaşılmış menkul kıymetlerin keşfedilebileceğine inanırlar.

Ancak, bu gerçek değildir. Değerlemenin tüm konusu kusurlu bir bilim olduğu için, bir güvencenin gerçek içsel değeri asla kesin olarak anlaşılamaz. En iyi ihtimalle, yaklaşık değerler alabiliriz. İnsan hatası her zaman mevcut olacaktır. Daha iyi bir analist, güvenliğin içsel değeri hakkında daha doğru bir tahmin sağlayabilir. Bununla birlikte, yine de bir tahminde bulunacak ve bu kendine özgü bir değer olmayacaktır.

Bu nedenle, kıymetli menkul kıymetler bulmak üç katmanın, yani kote edilen piyasa fiyatının, içsel değerin tahmininin ve içsel değerin kendisinin anlaşılması ile ilgilidir. Dolayısıyla, bir yatırım kararı vermeden önce dikkate alınması gereken iki boşluk olacaktır.

İki Boşluk 

Üç katman mevcut olduğundan ve herhangi iki tabaka arasındaki fark bir boşluk oluşturduğundan, iki boşluk mevcut olacaktır. Bu boşluklarla ilgili detaylar aşağıdaki gibidir:

Boşluk # 1: Pazar Yanlış Fiyatlandırması: Bu pazarda geçici öfori ve kötümserlik nedeniyle ortaya çıkan yanlış bir uygulamadır. Yatırımcılar mevcut patlamanın ya da kıyametin kalıcı olduğunu ve hisse senetlerinin gerçekçi olmayan seviyelere düştüğüne inanmaya başlıyorlar. Bu, fiyatlandırılmış piyasa fiyatı ile analistin içsel değerin tahmini arasındaki bir boşluk olduğu için piyasada yanlış fiyatlama olarak adlandırılmaktadır. Bu bilinen bir risktir ve dolayısıyla kontrol edilebilir. Piyasadaki duyarlılık tarafından yönlendirilir.

Boşluk # 2: Analist Yanlış Fiyatlandırması: Öte yandan, analistin yanlış analizi, analistin içsel değer tahmininin, firmanın gerçek içsel değerinden önemli ölçüde farklılaşabileceği riskini temsil eder. Gerçek içsel değer bilinmediğinden, bu bilinmeyen bir risktir. Her analist doğru değerlemeye ulaşmak için en iyi çabayı gösterir. Ancak, bu kadar çok faktör var olduğundan, tahmini içsel değerin gerçek değerden önemli ölçüde daha yüksek veya daha düşük olabilmesi muhtemeldir. Bu bilinmeyen bir risktir ve dolayısıyla azaltılması daha zordur.

İki Boşluğu Azaltma

Şimdi, aslında iki tür boşluğun mevcut olduğunun farkında olduğumuzdan, profesyonel yatırımcıların bu boşluklardan kaynaklanan riskleri nasıl azalttığını anlamalıyız. Olağan etki azaltma planları aşağıdaki gibidir:

Çoklu Modeller: Öncelikle, mümkün olan en iyi içsel değer tahminine ulaşmak için bir girişimde bulunulur. Bu amaçla, tek bir model kullanmak yerine, analistler genellikle birden fazla model kullanır. Bu modellerden elde edilen değerlemeler birbirinden önemli ölçüde farklılık gösterebilir. Bununla birlikte, değerlemedeki fark, verilen bir modele göre daha yüksek değerlemenin itici güçlerinin ne olduğuna dair ipuçlarını bırakır.

Çoklu Analistler: İkincisi, kişi tarafından yönetilen hataların riskini azaltmak ve değerleme çalışmasını daha fazla süreç odaklı yapmak için, şirketler genellikle çoklu analistleri kullanırlar. Farklı analistler farklı düşünüyor ve hedef şirket için gelecekteki beklentilerin ne olması gerektiğine dair bir versiyon sunuyorlar. Bu çoklu görüş bilinmeyen riski azaltmaya yardımcı olur. Analist yanlış dağıtım riski her zaman mevcuttur, ancak bir dereceye kadar bu çalışma riskin etkisini azaltır.

Menkul kıymetlerin değerlemesi kadar önemli olan diğer bir konu da işin vadeli işlemler ayağıdır. Bu konu için bakınız: http://www.finansegitimi.info/category/vadeli-islemler

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir