Özkaynak Değerlemesi Uygulamaları

özkaynak değerlemesi

Özkaynak değerlemesi  (Equity Appraisal) veya günümüze sabit bir sayısal değer atama süreci ve bir işletmenin potansiyeli birçok uzman tarafından kurumsal finans ve finansal piyasaların en önemli parçası olarak görülüyor. Finansal piyasalardaki en çok talep edilen ve yüksek ücretli işler bu alandadır.

Bunun nedeni, türetilen değerin doğruluğunun asla bilinememesi. Doğrulanabilir bir gerçek değildir ve doğru veya yanlış cevap yoktur. Aksine, değerleme, kişinin uzmanlığına dayanan bir görüştür.

Şimdi, özneyi ele alıp, milyarlarca doları içeren kararların değerlemeye dayalı olarak alınması gerektiği gerçeğini eklersek, niçin finansta tartışmasız en önemli görev olduğunu göreceğiz. Öz sermaye değerlemesinden türetilen değere dayalı olarak yapılması gereken karar türlerini görelim.

Stok Toplama

Öz sermaye değerlemesinin en yaygın uygulaması, stok toplama ile ilgilidir. Kusursuz pazarlara sahip bir dünyada stok toplama, boşuna bir uğraş olacaktır. Bütün hisse senetleri her zaman doğru şekilde değerlendirilecek ve bu hisse senetlerine yatırım yaparak herhangi bir olağanüstü kar elde etmek imkânsız olacaktır.

Stok seçimi teorisi piyasanın kusurlarına dayanır. Kısa vadede, yatırımcının kötümserlik nedeniyle, hisse senetleri piyasada gerçekte değerden daha az değer vermek eğilimindedir. Dolayısıyla, eğer bu hisse senetlerinin gerçek içsel değerini bulmak için objektif bir dayanağı varsa, bunalımlı bir piyasada alım yaparken kazanabilir ve pazarlar normale döndüğünde daha sonra satabilir.

Bu nedenle, herhangi bir yatırımcının daima kendi hisse senedi değerleme modelinden elde ettikleri hisse senedinin değerinin kendi değerine sahip olması gerektiği ima edilmektedir. Daha sonra, sürekli olarak değer düşüklüğüne uğramış hisse senetleri için uyanık olmalılar.

Pazar Duyarlılığını Tahmin Etme

Bu, öz değer değerlendirme alanının biraz alışılmamış bir uygulamasıdır. Şimdi, piyasanın açıkça heyecanlı olduğu görülebilir ve başka zamanlarda piyasanın açıkça depresif olduğu gözlemlenebilir. Bununla birlikte, bazen sinyaller o kadar net olmayabilir ve yatırımcılar, piyasanın geleceğe yönelik beklentileri konusunda bilgisiz olabilir.

Bu durumda da, öz sermaye değerlendirmesi kurtarmaya gidebilir. Fikir, adil bir değerlendirmeye varmak ve bunları piyasada yaygın olan değerlerle karşılaştırmaktır. Piyasada hisse senetlerinin çoğu aşırı değerlendiyse, yatırımcılar olumlu bir gelecek bekliyor ve hisler pozitif. Bunun tersi de doğrudur. Dolayısıyla hisse senedi değerlemesi piyasa okunması için bir araç olarak kullanılabilir.

Özel İşletmeleri Listeleme

Özel işletmeler ve sermaye piyasaları simbiyotik bir ilişkiye sahiptir. Özel şirketler, sermaye piyasalarından ucuz fonlar elde edebilirken, yatırımcılar, sermaye piyasalarında bulunarak kârlı işletmelerde yatırım yapma şansına sahip olurlar.

Bununla birlikte, özel bir işletme ilk etapta kendisini piyasaya sürdüğü ve bir kamu şirketi haline geldiğinde, bir sorunla karşı karşıya kalır. Sahipler ve yatırımcılar, işletmenin doğru değerinin ne olduğunu nasıl bilir? Yatırımcıların ödemeleri ve sahiplerin kabul etmeleri için doğru fiyat nedir? Değerleme sanatı ve bilimi bir kez daha sizi kurtarmaya geliyor. Öz sermaye değerleme modellerini kullanarak analistler, hem ticarette hem de taraflarca kabul edilebilir gerçekler ve verilerle desteklenen nispeten kesin bir fiyat elde edebilirler.

Birleşme ve Devralmalar

Son olarak, özel işletmelerin listelendiği gibi, birleşme ve devralmalar gerçekleştiğinde fiyat üzerinde belirgin bir belirsizlik vardır. Her iki şirketin yatırımcıları, adil bir anlaşma sağladıklarını nasıl bilir? Eh, bir kez daha, özsermaye değerlemesi durumu kurtarmaya geliyor. Burada yapılan değerleme çalışması oldukça karmaşıktır. Önce her iki şirketin de değerli olması gerekir ve sonra birleşmiş varlığın değerlemesi gerekir. Ardından, işin birleşmesinden veya “sinerji” den kazanımlar öğrenilmelidir.

Daha sonra, pazarlık gücüne ve girişimin risk-ödüllendirme anlaşmasına dayanarak, edinen ve edinilen herkese kabul edilebilir olan adil bir değer sunulabilir.

Özetleyecek olursak, değerleme finansal hizmetlerin can damarıdır. Ticari bankalardan portföy yönetim şirketlerine kadar her türlü organizasyonda bu bilgiye ihtiyaç vardır. Ayrıca, bu kusurlu bir bilgidir. Dolayısıyla şirketler değerleme konseptini iyi anladığına inandıkları insanlar kiralamak için daha fazla para harcamaya razıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir